21. 10. 2015

Proč podporuji, aby byli v Kaplickém zastupitelstvu také Zelení?

Bydlím v Kaplici teprve rok. Jsem rakouský občan a po dlouhou dobu jsem žil v Českých Budějovicích. Díky tomu jsem měl spoustu možností poznávat a porovnávat rozdíly a podobnosti života v Rakousku a v Čechách. Stále mě fascinuje, když objevuji společné historické stopy a když se mi podaří přispět trochu k tomu, aby se vzájemné předsudky zmenšily natolik, aby strach z minulosti zmizel (u starších spoluobčanů je to stále problém jak v Čechách, tak i v Rakousku).
Jsem rád, že alespoň v komunální politice, jak se zdá, je zájem občanů o dění v Kaplici veliký. Je dobře, že hned 12 politických stran a seskupení chce tentokrát překročit práh do městského zastupitelstva – to je pozitivní rozdíl ve srovnání s volbami do evropského parlamentu. A je určitě pravda, že demokracie musí fungovat nejprve dole, aby mohla fungovat i nahoře. Kandidovat je lepší než jenom kritizovat! To je i můj přístup. Ale vím, že pro většinu kandidátů bude motto olympioniků (být při tom) reálnější než zisk medaile (být zvolen). Aktivní občan může však i bez mandátu voličů přispět ke zvelebení města a podmínek v něm žijících lidí.

Jmenuji se Bernhard Riepl, je mi 45 let a narodil jsem se v rakouské obci Sandl, kde pramení řeka Malše. Školy jsem absolvoval v Sandlu a v Linci, kde jsem studoval anglický jazyk a biologii. V Sandlu jsem byl 8 let zastupitel za nezávislou zelenou skupinu GNU a předseda kontrolní komise. Učil jsem tři roky na Základní škole v rakouském Liebenau, kde jsem inicioval také družbu se školou v
Bavorově. Učit jazyky pro dospělé se mi ale líbí více. Kromě toho jsem přeložil několik knih, mimo jiné zajímavý projekt, který vypracovaly učitelky a děti Kaplice z Omlenické školy spolu s Městskou knihovnou. Díky podpoře města Kaplice spolu s Evropskou unií se tento „Kaplický projekt“ dostal také do všech škol v okrese Freistadt.

Co mě v Kaplici fascinuje?
Je to malé hezké město v půli cesty mezi Českými Budějovicemi a rakouským městem Freistadt, který je partnerským městem města Kaplice. Mimo jiné se ve Freistadtu pořádá vždy v létě a to již po 25 let zajímavý filmový festival, jehož součástí je letos poprvé také spolupráce s Kaplicí a při této příležitosti se v Kaplici v evangelickém kostele Archa promítal film s názvem Česká vesnice – Böhmische Dörferhttp://www.csfd.cz/f…/303044-ceska-vesnice-bohmische-dorfer/ .

Kaplice má velmi zajímavé dějiny. Nejdříve se prý postavila kaplička a až poté vznikla osada, což se dělo u většiny osad obráceně. Osoby jako Ferdinand Kindermann a Johann Matthias Klimesch udělali z Kaplice po nějakou kratší dobu něco jako vědecké a společenské centrum střední Evropy, což bohužel, není v Kaplici moc známo. Dále bych chtěl poukázat na to, že město bylo a vlastně opět je národnostně pestrou společností. To je dobrý předpoklad, abychom mohli úspěšně navázat na práce pánů Kindermanna a Klimesche. To však vyžaduje, abychom se nebáli minulosti, což nám umožňuje najít i správnou cestu do budoucnosti.

V posledních letech se vedení města podařilo snížit zadluženost města a zároveň investovat hodně do infrastruktury, což je určitě cesta tím správným směrem. To ale nemusí stačit. Školy stále nejsou dlouhodobě zajištěné, počet obyvatelstva stagnuje, ekonomická situace není nejlepší, spousta lidí musí hledat obživu jinde. Ale všechno se dá zlepšit.
Kaplice je dost malé město na to, aby člověk velmi brzy pocítil různé změny. To může mít výhody a nevýhody. Výhoda je, že i jednotlivý občan může mít pocit, že jako politik nebo jako aktivní občan dokáže pozitivně ovlivnit život v Kaplici. To určitě význam má.

Ostatně věděli jste, že německy mluvící bývalý občan města Kaplice, pan Herbert Sailer, který nyní žije v Salzburku a který v roce 1937 vítal při příjezdu do Kaplice prezidenta Edvarda Beneše básničkou, napsal výbornou knížku o dějinách Kaplice? Bude mu zanedlouho 85 let a slušelo by se, mu za tuto knihu poděkovat a pozvat ho do Kaplice – „zpátky domů“. Vím, že asi nejsme ještě tak daleko, aby toto bylo samozřejmostí, ale už pan prezident T. G. Masaryk řekl, že demokracie je diskuze a že to chce čas. Ale kolik máme času říci lidem slůvko „děkuji“, zvláště pokud jim je 85 let?

Knihu pana Sailera mám k dispozici v elektronické podobě a případným zájemcům ji rád předám. Je v němčině, ale kdyby se našlo mezi námi několik nadšenců, kteří rádi pracují s překlady, tak bychom mohli udělat radost jak panu Sailerovi, tak i sami sobě, protože tato kniha je opravdu něco, z čeho můžeme čerpat cenné informace i dnes. Takže prosím, zájemci se mohou hlásit na e-mail: b.riepl@eduhi.at a já Vás budu velice rád kontaktovat.

Co se mi v Kaplici nelíbí? Moc toho není, ale moc toho také ještě neznám. Vadí mi, když vidím, jak se válí odpadky kolem silnic a cest a ne a ne zmizet, i když je občas sbírám a uložím je do příslušných kontejnerů. Další den nebo týden leží další nepořádek v přírodě. Toto nechápu a nelíbí se mi to!

Málem jsem dostal infarkt, když jsem slyšel a viděl, jak z ničeho nic jezdí ve městě taková moderní vozidla s vysokými koly (Offroad a čtyřkolky) a se strašným rámusem projíždí ulicemi města (konkrétně v Dlouhé ulici). Myslím si, že tato vozidla nepatří do městského provozu.

Také jsem slyšel, že prý v Kaplici existuje podobný systém jako na Hluboké, kde prý jeden pán je schopen ovlivnit téměř vše. Zkušenosti s takovým systémem tady v Kaplici, díky bohu, zatím nemám. Naopak musím říci, že v osobním kontaktu nemám žádné špatné zkušenosti, naopak. Děkuji za to!

Když jsem v poslední době četl kaplické městské zpravodaje, všiml jsem si mimo jiné dvou věcí. Jedna věc je inzerát od pana Zemana z Dolního Dvořiště, který organizuje také cesty do Rumunska. A tak jsem se dostal v červnu 2014 s malou skupinou spolucestujících do Rumunska. Na jihozápadě Rumunska jsme navštívili obce, kde se dodnes mluví velmi pěknou češtinou. Na severozápadě Rumunska jsme navštívili slovenské vesnice a to právě v regionu, kde má kdekdo i z Kaplice ještě příbuzné a kontakty. Stojí za to, tyto regiony poznat.
Druhá věc, která mě napadla při četbě kaplického zpravodaje. Ve zpravodaji se nabízelo dát dohromady lidi, kteří by mohli odebírat elektrický proud levněji, kdyby se nakupovala tato komodita nějak společně – systémem dražby. Určitě je důležité, srovnávat ceny a nakupovat levně, pokud je kvalita v pořádku a je možné toto uskutečnit. Vždyť málokdo je milionář, přičemž právě milionáři vědí nejlépe, že se vyplatí nakupovat levně (takovým dobrým příkladem je prý pan ministr financí A.Babiš, alespoň z jeho dřívějších aktivit).
Právě elektrický proud je ale delikátní produkt, kde vedle ceny, aspoň pro mě, je důležitá také otázka, odkud vlastně pochází. Jednou ročně vidíte na faktuře v procentech, odkud proud přesně pochází, který Vám Váš dodavatel prodal. Určitě je to také o tom, jak to kdo vnímá. Ale pokud jsou na trhu firmy, které dodávají elektřinu výlučně ze zdrojů bez podílu z atomových elektráren a mají přednostně dodavatele, kteří pracují s obnovitelnými zdroji energie, dávám takové firmě přednost i když bude třeba trochu dražší. V Čechách znám takovou firmu. Zajímáte se o to? Pak se, prosím, podívejte na http://www.nanoenergies.cz/ . Fyzikální jakost proudu sice není jiná, ale rozdíl je rozhodně v celkovém vývoji a v tom, kam směruji já se svými penězi, které stejně platím. Toto je v České republice velmi důležité, protože systém s dotacemi pro výrobce proudu např. z fotovoltaických elektráren se nedá zrovna označit za zdařilý. Pokud chcete změnit dodavatele, je nutné si dát pozor na dlouhé výpovědní lhůty. Rovněž je důležité číst detaily ve smlouvě s dosavadním dodavatelem nebo počítat s tím, že budete muset zaplatit penále, pokud ukončíte smlouvu předčasně.

Pokud si myslíte, že názory, které jsem výše uvedl, jsou dobré, rád uvítám Váš hlas pro novou kandidující politickou stranu „ Strana Zelených“ v komunálních volbách do obecního zastupitelstva v Kaplici, v říjnu 2014. Strana Zelených jako konstruktivně opoziční strana nebude mít problém s těmito názory a jsem přesvědčen, že i město jako takové získá na pestrosti. Z této pestrosti se mohou učit jak zvolení zastupitelé za SZ tak i zvolené zastupitelky a zastupitelé z jiných politických stran a seskupení. To nikomu neuškodí. Strana Zelených nabízí z 21 míst na kandidátce 9 míst pro kandidátky (ženy). To sice není ještě 50 %, ale určitý signál to také je.
Děkuji za Váš hlas a budu se těšit na společnou pestrou komunikaci s Vámi.

Bernhard Riepl, kandidát číslo 11, Strana Zelených